Krompir

emily  

član od: 11.6.2007

sporočila: 432

tema odprta - 11. jul 2007 19:16 | ogledi: 4.346 | odgovori: 10

Katere vrste krompirja uporabljate za pomfri (pommes frittes)? Meni iz tega zgodnjega ne rata prav dober, ko je ocvrt, postane mehak. Sicer ne vem kakšne vrste je, ker ga kupujem ali dobim. Drugače imam najraje tistega, ki je zunaj rdeč, notri pa bolj rumenkast (imena žal ne vem), ker se ne razkuha, pomfri je dober, pražen tudi, pa tudi za njoke je odličen.

Prosim, če lahko napišete še vaše izkušnje in me kaj poučite v zvezi z vrstami krompirja. Jaz se spomnim samo igorja, ki je bil najboljši ampak ga ni več. Pa jerla.

 

lep večer 

emily

Balenka  

član od: 28.4.2004

sporočila: 2825

11. jul 2007 19:22

Jaz sem preizkusila kar nekaj sort krompirja, prisegam pa na sorto riviera, ki je zelo zgoden, odličen pa je za pripravo pomfrija, pireja, njokov ali dušenega. Letos ga je bilo v semenarnah zelo težko dobiti. Lp Balenka

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8699

11. jul 2007 19:24

Zadnje čase je krompir res bolj tako-tako... Jaz iz mladega krompirja nikdar ne delam pomfri, pa tudi njoke ne. Mladi krompir mi je bolj za pečt, za v juhe in za pire.

Najraje jeseni kupim krompir od kmeta - kupujem rdečega. Res je, danes krompir ni več tak, kot je bil... mene prav moti, ko ga lupim, pod nožem čutim nek čuden zvok... kot da bi bil votel.

Pozdravček!

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

11. jul 2007 19:24

pomfrit moraš cvreti 2x, če hočeš da ni mehak - najprej ocvreš bledo, odcediš in po porcijah ocvreš do prave barve. Je pa rdeč krompir za to res primeren. Lisa

sterkuš  

član od: 19.5.2007

sporočila: 103

11. jul 2007 19:30

Pri nas doma zaprisegamo na rdečo sorto krompirja.Se mi zdi,da je najbolj okusen.Za cvrenje pa mogoče rumeni. LP sterkuš

emily  

član od: 11.6.2007

sporočila: 432

11. jul 2007 19:43

Lisa, se mi je zdelo, da je ena fora pri cvretju. Ampak pri rdečem to ni potrebno, ker je že prvič lepo hrustljav. Pa mogoče še kakšna rumena sorta, ampak katera.  Vsekakor poznejša, ker te zgodnje res niso preveč za pomfri in še posebno za njoke ne.

Pri nas smo jevci, še posebno jaz in mlajši sin. Pa ne v prenesenem pomenu besede. Res imamo radi krompir na sto načinov.  

emily

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

11. jul 2007 20:13

Kot so  povedale že  predhodnice, mladi krompir praviloma za pomfri ni najbolj ustrezen. Pri nas ga je docela izpodrinil pečeni krompir iz tegale recepta: http://www.kulinarika.net/recept.asp?ID=7152, s tem, da ga zapečem do skorjice.

Od jesenskih je za pomfri  eden boljših Desiree - rdeč olupek, rumeno meso. Se pa že vidi ob lupljenju, boljši je tisti, ki že takrat deluje bolj suho - manj sočno.

Cila

Jerneja USA  

član od: 24.11.2006

sporočila: 812

11. jul 2007 22:27

Ja Cila, se strinjam. Nekaj podobnega temu receptu dela tudi moja mama z mladim krompirjem. Je tisockrat boljse od pomfrija. Se mi kar sline cedijo Jerneja USA

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

11. jul 2007 22:31

Ko smo ravno pri krompirju. A je katera že poskusila že izkopat tisti vijolični krompir, o katerem je bilo govora na enem forumu že pred dlje časa. Sem namreč ena tistih, ki ga je kupila pri najboljšem sosedu in ga seveda posadila. Je lepo odgnal, sedaj še malo cveti. LP juhica

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

11. jul 2007 22:50

Pri meni je enako, velik, močno zelen, rdečkasta stebla, belo cveti, mali gomoljčki so bili zadnjič, izgleda, da bo zelo pozen. rimljanka

jana 07  

član od: 8.10.2004

sporočila: 187

12. jul 2007 8:10

Jaz sem že napisala v temi vijolični krompir, iz ene vrečke dveh in pol kg sem ga dobila vsaj 15 kg, veliko plodov in zelo debeli, kopala sem ga pa ta teden. lep pozdrav jana 07

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti